Kraj: Portugalia
Akwen: Ocean Atlantyk
Kraj: Portugalia
Akwen: Ocean Atlantyk
Berlengas należy do archipelagu wysepek położonych na Oceanie Atlantyckim i składa się z największej wyspy Berlega Grande wraz z sąsiadującymi z nią maleńkimi wysepkami - Estelas i Farilhões. Archipelag położony jest ok. 15 km od portugalskiego wybrzeża, na wysokości miasta Peniche. Wyspa jest rezerwatem przyrody ze względu na niepowtarzalną lokalną faunę i żerujące tu ptaki morskie, więc miejsce nie jest zamieszkiwane na stałe przez ludzi.
Na wyspie znajduje się charakterystyczna twierdza oraz latarnia morska. Twierdza jest kurortem wypoczynkowym, na który przyjeżdżają nieliczni turyści oraz naukowcy. Twierdza im. Św. Jana Chrzciciela (port. Forte de São João Baptista das Berlengas) została wybudowana za panowania Jana IV czyli w latach 1640-1656. Jej architektura wyróżnia się budowlą na planie nieregularnego wielokąta, ma imponującą wielkość i wygląd. Drugim istniejącym na wyspie historycznym budynkiem jest Latarnia morska - Duque de Bragança (Książę Bragança). Latarnia widoczna jest w promieniu 50 km, a jej światło wytwarzane jest dzięki energii słonecznej przetwarzanej przez ogniwa słoneczne naświetlające je w ciągu dnia. Na wyspie warto wspiąć się także na punkt widokowy Farol da Berlenga skąd widoczna jest zatoka z twierdzą, most łączący twierdzę z wyspą oraz bezkres oceanu.
Wypoczywając na wyspie warto skorzystać także z oferty tutejszej restauracji bądź skorzystać z istniejących w ofercie wyspy noclegów. To przy nich cumują w zatoce liczne jachty i łodzie, by móc zobaczyć atrakcje wyspy z bliska, spróbować lokalnych specjałów i wypocząć z dala od przesyconej ludźmi cywilizacji.Na wyspie rosną tylko nisko rosnące rośliny, i nie ma tutaj żadnych zadrzewień. Wyspa jest w większości górzysta, z szybko wznoszącymi się ku górze stromymi klifami. Warto wybrać się tu na rejs po morzu, gdzie wizyta w Berlegans będzie jednym z miłych, uspokajających od zgiełku i cywilizacji przystankiem.A chcący pozostać na wyspie dłużej, którzy chcą pobyć sami z sobą, naturą i szumem obijających się o skały fal, często rozbijają na klifach swoje namioty.