Kraj: Grecja
Akwen: Morze Egejskie
Kraj: Grecja
Akwen: Morze Egejskie
Delos to grecka wyspa znajdująca się w samym środku archipelagu Cyklad na morzu Egejskim. Niewielka wysepka jest całkowicie niezamieszkana, a na niemal całym jej obszarze znajduje się stanowisko wykopaliskowe, na którym wciąż prowadzone są badania archeologiczne prowadzone przez Francuską Szkołę Archeologiczną.
Wyspa i znajdujące się na niej starożytne artefakty zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z ogromnej wagi znajdującego się na tu zabytku zdamy sobie sprawę, jeżeli poznamy nie tylko historię wyspy, ale też związane z nią wyobrażenia mityczne. Starożytni Grecy wierzyli, że to właśnie na Delos Zeus umieścił swoją kochankę Leto. Stało się tak, ponieważ ukochaną Zeusa należało uchronić przed zemstą zazdrosnej Hery. W ten sposób to Delos miało stać się schronieniem dla Leto, która urodziła na wyspie bliźnięta: Apollina i Artemidę. W późniejszym więc czasie Delos stało się niezwykle ważnym ośrodkiem kultu Apolla i to jemu poświęcono tutejszy, okazały kompleks świątynny, którego pozostałości możemy podziwiać do dzisiaj dzięki pracy archeologów i rekonstruktorów. Znajdowały się tu także budowle świeckie, mury, portyki, i skarbce. Miejsce to stanowi ważny obszar studiów nad starożytną cywilizacją. Wyspa byłą też niezwykle ważnym ośrodkiem handlowym, czego pozostałości możemy podziwiać także dzisiaj. Żeglarski rejs na Delos będzie więc autentyczną podróżą do przeszłości, w której dosłownie zetkniemy się z dawnymi wierzeniami, kulturą i historią. Warto wspomnieć, że wyprawa na wyspę jest jedną z popularnych atrakcji osób przebywających na pobliskim Mykonos. Wizyta tutaj może się okazać pewnego rodzaju wytchnieniem od zatłoczonych, kurortowych miast i szansą na chwilę zadumy nad początkami europejskiej cywilizacji.
Osoby pasjonujące się historią, miłośnicy starożytnych artefaktów, ciekawych znalezisk i słynnych na całym świecie miejsc, w których namacalnie czuć atmosferę dawnych kultur z pewnością zachwycą się wyspą Delos i jej wspaniałymi osiągnięciami archeologicznymi.