Kraj: Holandia
Akwen: Morze Północne
Kraj: Holandia
Akwen: Morze Północne
W północno-zachodniej Holandii znajduje się miasto Den Helder. Położone jest nad Cieśniną Marsdiep, przy Morzu Północnym, w prowincji Holandia Północna, przy Zatoce Amsteldiep. Jest najbardziej wysuniętym odcinkiem lądu od strony północno zachodniej kraju.
Miasto jest niewielkie, jego powierzchnia to ok. 45 km2, a miasto charakteryzuje regularny kształt ulic i charakterystyczne kanały, które są pozostałościoą tutejszych fortyfikacji. Widoczne na mapach satelitarnych, tworzą kształt trzech połączonych ze sobą fortyfikacyjnych rozgwiazd - w centralnym punkcie miasta przy Parku Quelderduyn, od strony północno - zachodniej przy brzegu morza Fort Erfprins (dostępny do zwiedzania), oraz od wschodu (niedaleko portu), fort przerobiony na przystań jachtową, gdzie znajduje się również główne zaplecze wodno mieszkalne, z domami posiadającymi ogrody skierowane w stronę wody. Mimo, że pozostałości dawnych zabudowań nie zostało zbyt wiele, a gdzieniegdzie np. przy forcie Fort Dirksz Admiraal zobaczyć można bunkry i pozostałości zabudowy, to liczne kanały przypominają o dawnej linii obronnej miasta. W centralnych częściach fortyfikacji znajduje się obecnie dowolna i przypadkowa zabudowa posiadająca różnorakie funkcje, szkoły, kawiarnie i inne, więc gdyby nie mapy i kilka informacji o układzie miasta w dawnych czasach, przyjezdni mogliby nawet nie zauważyć, że liczne kanały są wynikiem dawnych obwarowań. Fragment wodnych fortyfikacji zobaczyć można z punktu widokowego w Parku Huisduinerpolder. Do zwiedzania udostępniony jest Fort Erfprins, a ogólnodostępny fort będący przystanią nosi nazwę przystań Nauticadam Den Helder. Warto wpłynąć do tak nietypowej przystani by zobaczyć jak tutejsze domki komponują się w otoczeniu przystani.
Przystani i kanałów jest tu na tyle dużo, że praktycznie każdy brzeg kanałów zastawiony jest łódkami i jachtami. Większe jednostki cumują bliżej portu w Zatoce Nieuwe Haven, z charakterystyczną bazą wojskową Marinecomplex Den helder, przy samej bramie wodnej do miasta jaką jest port. Z portu wypływają także promy na wyspę Texel na linii Den Helder - Texel.
Z architektonicznych i krajobrazowych atrakcji wartych uwagi, można wyróżnić muzeum Marinemuseum, centrum edukacji Koninklijk Instituut voor de Marine, muzeum morskie Onderzeeboot Tonijn, muzeum Brugdeel Hr.Ms. De Ruyter, muzeum Museumhaven Willemsoord, muzeum Stichting Nautische Monumenten Den Helder, galeria sztuki De Kunstuitleen, muzeum morskie Lichtschip Texel, muzeum Stichting Nationaal Reddingmuseum Dorus Rijkers, kościół katolicki HH. Petrus en Pauluskerk, ogród botaniczny Hortus Overzee Den Helder, rezerwat przyrody The Nollen Landscape oraz park Project de Nollen.
Cumujące w Dan Helder jednostki to także jednostki Polskie. Można spotkać tu np. cumujący czasami Dar Młodzieży podczas odbywających się międzynarodowych regat. Miasto jest także świetnym punktem, z którego odbyć można rejsy wzdłuż wybrzeży Holandii i innych miejscowości.