Kraj: Grecja
Akwen: Morze Egejskie
Kraj: Grecja
Akwen: Morze Egejskie
Kanał Koryncki znajduje się w Grecji i łączy Morze Egejskie wraz z Zatoką Sarońską z Morzem Jońskim, gdzie znajduje się Zatoka Koryncka. Jest to kanał wodny, który przecina Przesmyk Koryncki oddzielając półwysep Peloponez od głównej części Grecji U wylotu Kanału Korynckiego leżą miasta Korynt i Lutraki.
Kanał ma głębokość 8 metrów od lustra wody do dna oraz wysokość ścian od lustra wody ku górze - 79 metrów. Jego całkowita długość to 6343 metry natomiast szerokość 24,6 metra. Pozwala przepływać statkom, które dzięki niemu mogą pokoać krótszą drogę o ponad 200 Mm. Gdyby nie on musiałby opływać całą wyspę Peloponez. Przez kanał przepływają głównie statki turystyczne, które przyciągają mnóstwo ludzi chcących zobaczyć ten wykuty przez ludzkie ręce kanał na własne oczy. Przepływają tu także licznie kabotażowce, jednostki marynarki wojennej, jednostki portowe i służb technicznych. Nad kanałem znajdują się także mosty łączące ląd z wyspą Peloponez. Znajduje się tu most kolejowy, 3 mosty samochodowe oraz dwa mosty zwodzone, które opuszczane są na dno kanału. Jeden z nich jest ciekawą atrakcją turystyczną i tworzy niepowtarzalny punkt widokowy.
Powstanie kanału datuje się na VI w. p.n.e. i przypisuje się go Periandrowi - jednemu z siedmiu mędrców starożytnej Grecji i drugiemu tyranowi Koryntu. W 67 roku Neron - piąty cesarz rzymski - nakazał wykopanie kanału przez 6000 niewolników. Jednak w tym samym roku, w którym powstały plany i pierwsze rozpoczęte wbicie łopaty w ziemię, Neron zmarł, a projekt został pozostawiony i uznany za zbyt kosztowny do realizacji.Powtórne przekopanie kanału nastąpiło dopiero w latach 90 XIX wieku, kiedy technologia umożliwiła ponowne rozpoczęcie prac i zakończenie planu sukcesem. Początkowo pracami zajmowało się przedsiębiorstwo międzynarodowe, a następnie w 1893 roku ukończyła je grecka firma, z greckim politykiem, bankierem i przemysłowcem na czele - Andreasem Sygrosem.Sam kanał Koryncki nie tylko zachwyca swoją wielkością i faktem, że tak trudną pracę wykonał człowiek, ale pozwala zauważyć, że nie jest to jednolite krajobrazowo miejsce. Nie tylko widać przekrój geologiczny gleby w wielu miejscach kanału, jak także pojawiająca się na zboczach roślinność powoduje, że obraz nie jest jednorodny i monotonny. Do tego nadwieszone nad kanałem mosty, są ciekawym odmienieniem krajobrazu, a nietypową atrakcją są mosty obniżane do wody, w miejscach, gdzie ściany kanału nie są już tak wysokie.Kanał zachwyca, a lazurowa woda łączy się z niebem tworząc ogromny kontrast w przestrzeni.
Głównymi punktami widokowymi są mosty, z których widzimy cały kanał przypominający fiord w Norwegii lub ściany Wielkiego Canionu. Ale wzdłuż kanału, szczególnie na wysokości miast, można skorzystać z wizyty w restauracjach ja np. Isthmia Bridge Cafe skąd rozpościera się widok na wodę, czy Perama z niebieskimi krzesłami zlokalizowana tuż przy moście zwodzonym. Po stronie Isthmia Bridge Cafe na uwagę zasługuje także Grecki Kościół Prawosławny Εκκλησία Αγίου Νικολάου w nietypowym kształce, z dwoma zwieńczonymi półkolami okiennicami i drzwami, oraz odwzorowanym względem nich dachem i dzwonnicą.Punkt widokowy jakim jest most z żółtymi barierkami o nazwie Παλαιά γέφυρα Ισθμού, cechuje się nie tylko interesującym położeniem i wyglądem, ale także licznymi kłódkami, które zostały przypięte na jego barierkach. Niedaleko niego znajdują się także dwie kawiarnie, po obu stronach kanału, umożliwiające miłe spędzenie czasu w trakcie podróży i zbieraniu pamiątkowych zdjęć z przepłyniętych rejsów po wodnym wąwozie. Przy moście znajduje się także oficjalny punkt do skakania na bungee. Odważniejsi śmiałkowie mogą przywieźć ze sobą jako pamiątkę film ze swojego skoku na bungee właśnie nad kanałem. Nie tylko przeżycia będą silne, ale także to w jakich okolicznościach został oddany skok zostaną w pamięci do końca życia.Od strony Zatoki Korynckiej warto wybrać się do portu Diolkos, gdzie znajdują się starożytne portowe pozostałości. Nie należą one do najbardziej imponujących, ale sama zatoka powinna umilić czas w tym rejonie. Mimo, że jest to niedługa do zrealizowania atrakcja, nie można przegapić jej wybierając się na rejs w� Grecji Mało kiedy jest się w stanie zobaczyć coś równie imponującego.