Kraj: Polska
Akwen: Morze Bałtyckie
Kraj: Polska
Akwen: Morze Bałtyckie
Polskie miasto Kołobrzeg, położone nad Morzem Bałtyckim uznawane jest za jedno z ważniejszych miejsc uzdrowiskowych nad polskim morzem. Znajduje się w północno-zachodniej części Polski, dokładnie w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, u ujścia rzeki Parsęty, przebiegającej przez środkową część miasta. Wschodnia część miasta należy do Wybrzeża Słowińskiego, a zachodnia do Wybrzeża Trzebiatowskiego.
Kołobrzeg położony jest na obszarze wydm nadmorskich, podmokłym i nizinnym rejonie, który zagrożony jest zalaniem wskutek podnoszenia się poziomu morza. Następująca abrazja brzegu morskiego i zagrożenia związane ze sztormami, powodują, że miasto stale pracuje nad ochroną wydm. Część terenów miasta należy do obszarów Natura 2000 i jest to Trzebiatowsko- Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze parsęty.
Jest uzdrowiskiem z trzema letnimi kąpieliskami morskimi. W mieście i jego okolicach znajdują się źródła wody mineralnej, solanki i pokłady borowiny, a choroby, które leczone są w tutejszych sanatoriach i ośrodkach dotyczą górnych dróg oddechowych, układu krążenia i chorób stawów, choroby układu nerwowego, cukrzyca, otyłość, czy choroby skóry. Będąc w Kołobrzegu można skorzystać aż z 27 ośrodków sanatoryjnych i domów wypoczynkowych. Poza budynkami uzdrowiskowymi, znajdują się tu także luksusowe hotele, czy apartamenty na wynajem.
Miasto przyciąga jednak nie tylko pod względem znajdujących się tutaj uzdrowisk. W ujściu rzeki położony jest port morski, pasażerski, handlowy, rybacki i jachtowy. Kołobrzeg znany jest także jako ośrodek kultury regionalnej, dzięki czemu możemy skorzystać w okresie letnim z licznych koncertów muzycznych czy wystąpień kabaretowych. Do najbardziej uczęszczanych miejsc w Kołobrzegu należy tutejsze molo o długości 220 metrów, które jest najdłuższym tego typu molem w Polsce. Warto także odwiedzić latarnie morską, czy przejść się popularnym Bulwarem Jana Szymańskiego, który usytuowany jest wzdłuż kołobrzeskiej plaży. Miasto należy także do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, w związku z istniejącymi na ulicach miasta zabytkami architektonicznymi architektury gotyckiej, jak Bazylika Mariacka, Baszta Lontowa, a także neogotycki ratusz miejski, gmach poczty, czy kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP, Reduta Bagienna Morast, Marina Solna, Skansen morski, wystawa motyli, pomnik Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu, falochrony będące punktami widokowymi, muzeum 6D, Bazylika Kokatedralna, Muzeum Oręża Polskiego czy amfiteatr.
Plaże są rygorystycznie pilnowane, ze względu na ochronę wód źródlanych, stąd wytyczone są konkretne strefy do wypoczynku, m.in. plaża dla psów. Atrakcjami miejskimi, poza architekturą są m.in. parki - park imienia Jedności Narodowej, park teatralny, w którym mieści się także park linowy, park im. Stefana Żeromskiego, skwer Pionierów Kołobrzegu, Plac 18 Marca, skwer 750-lecia, skwer Miast Partnerskich, park Generała Jana Henryka Dąbrowskiego, Park im. Aleksandra Fredy, i największy z nich Ekopark Wschodni.Miasto skomunikowane jest także przeprawą promową z miastem Nexo na wyspie Bornholm. Dzięki temu można nie tylko poznać jedną z wysp Morza Bałtyckiego, ale także skorzystać z rejsu po bałtyku i nadmorskich miejscowościach.