Kraj: Portugalia
Akwen: Ocean Atlantyk
Kraj: Portugalia
Akwen: Ocean Atlantyk
Madera to portugalska wyspa należąca do archipelagu położonym na Oceanie Atlantyckim, o powierzchni 801 km2. Nazwę Madera nadali Portugalczycy João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira i Bartolomeu Perestrelo, których gwałtowny sztorm zagnał w 1418 r. na Pôrto Santo.
Madera obejmuje trzy wyspy pochodzenia wulkanicznego: Maderę - największą z nich, do której przyłączona jest niewielka Vermela Fora, oddaloną od Madery na północny wschód wyspę Porto Santo, do której dołączone są mniejsze wysepki oraz położone na południowy- wschód od Madery niezamieszkane pustynne wyspy Ilhas Desertas. Wyspy charakteryzuje górzysta powierzchnia. Na Maderze najwyższym szczytem jest Pico Ruivo w wysokości 1862 m n.p.m. - jeden z najwyższych wulkanów na świecie, na który warto się wspiąć nie tylko dla samych widoków, ale także ciekawie wytyczonych szlaków turystycznych. Występuje tu także jeden z najwyższych i najpiękniejszych klifów Europy – Cabo Girão, który można oglądać z dostępnego dla turystów i mieszkańców punktu widokowego oraz od strony wody. Madere określa się mianem “wiecznej wiosny”, ze względu na panujący tu łagodny klimat i temperatury w granicach 16 - 23 stopni przez cały rok, co jest wynikiem położenia w strefie klimatu subtropikalnego, typu śródziemnomorskiego, z całorocznym okresem wiosenno–letnim.
Większość wyspy chroniona jest rezerwatem przyrody. Lasy wawrzynowe i roślinność podzwrotnikowa, które tu dominują, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Poza roślinnością naturalną na Maderze uprawia się winorośl, trzcinę cukrową, warzywa i drzewa owocowe oraz sprowadzone na wyspę banany. Mieszkańcy na wyspie utrzymują się także z rybołówstwa, przemysłu winiarskiego i trzciny cukrowej, z których produkowana jest lokalna odmiana rumu i wina Madera. Wyplatane są tu także wyroby z trzciny, oraz rozwijane umiejętności hafciarskie i wikliniarskie.
Do największych atrakcji wyspy należą piesze wędrówki bądź zwiedzanie wyspy samochodem. Wartościowy krajobraz wyspy i oceanu, wiele punktów widokowych, kolejki linowe, piękne plaże, naturalne baseny Porto Moniz, a także imponujące formacje skalne i ogromne klify, wodospady, jak np.wodospad Véu da Noiva w Seixal czy miejska zabudowa, to jedne z bardziej popularnych atrakcji Madery. Konieczne jest także zobaczenie na wyspie tropikalnych roślin w ogrodach, w których zdjęcia robi mnóstwo turystów. Warto wybrać się do ogrodu botanicznego Monte Palace Tropical Garden, słynne ogrody Jardim Botânico da Madeira, z których roztaczają się widoki na wyspę i sąsiadującymi z nimi miejscowość Funchal. Spektakularne widoki i nietypowy wypoczynek odczujemy także w Odkrytych łaźniach w miejscowości Porto Moniz, pod nazwą Piscinas Naturais de Porto Moniz, czy Aquario de Madera znajdujące się blisko łaźni. Jest to niesamowite miejsce, obok którego nie da się przejść obojętnie. Inspirująca jest także niewielka Kaplica Capela Nossa Senhora de Boa Morte, która stoi osamotniona przy miejscowości Lombada Velha, czy kościół Igreja do Amparo. Trasa spacerowa Levada da Ponta do Pargo może zaskoczyć swoimi ruinami i zabudowaniami, a dla miłośników golfa znajduje się tu także pole golfowe Palheiro Golf, z cudownymi widokami wokół. Wspomniane już wcześniej liczne punkty widokowe, to także punkt widokowy Miradouro do Cabo Aéreo, Pico do Facho viewpoint, Ponta do Clérigo czy Ponta de Catarina Pires. Ruiny na nabrzeżu znajdziemy także w okolicach miasta Sao Jorge, o nazwie Sao Ruins of St. George czy drewnianą kładkę - most zawieszony na skale Ponta de São Jorge.
Wyspa sąsiednia Porto Sante również może poszczycić się wyjątkowymi miejscami. Mimo, że jej krajobraz jest zupełnie inny niż krajobraz Madery, bo przeważa tu sucha roślinność, a południowa część wyspy to głównie wydmy i piaski. Występują tu także nietypowe bazaltowe formacje skalne, które są rzadkim okazem na świecie, a piasek ma specyficzne właściwości terapeutyczne, co dodatkowo nakłania do dłuższych pobytów. Ponadto ciekawostką jest fakt, że kilka lat mieszkał tu także Krzysztof Kolumb.