Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Prvić Luka to miejscowość w Chorwacji położona na południowo-wschodnim brzegu wyspy w dobrze chronionej przed wiatrem zatoce Luka. Historia tego miejsca sięga XV wieku i przybycia franciszkanów. Wtedy na wyspie osiedlili się zakonnicy tworzący silny ośrodek słowiańskiej liturgii. Na krótko po ich przybyciu w Prvić Luka zaczęły powstawać pierwsze kościoły i klasztor, co obecnie stanowi o zabytkowej sile tego miejsca.
W 1461 roku zaczęto budowę kościoła mariackiego Matki Bożej Miłosiernej Gospa od Milosti z klasztorem. Niestety do dziś nie wiadomo, kiedy skończył się proces budowania. Kościół przeszedł kilka renowacji i rekonstrukcji. Gruntownie odnowiony został po wielkim pożarze w 1884 roku, w trakcie którego niestety wiele cennych dokumentów o historycznej wartości zostało spalonych. W ścianie zabytkowego obiektu znajduje się wczesnochrześcijański fragment z wizerunkiem krzyża, a jego wnętrze zdobi pięć ołtarzy w stylu barokowym. Wizyta w kościele parafialnym Matki Bożej Miłosiernej będzie jedną z największych atrakcji dla pasjonatów historii i architektury, a także nauki. To tutaj pochowany jest słynny naukowiec, matematyk, filozof i wynalazca Faust Vrancic. Złożenie w kościele szczątków było pośmiertnym życzeniem tego wspaniałego, wiele znaczącego dla miasta człowieka. Z tego względu Prvić jest również nazywana „Wyspą Fausta”. Ponadto w obiekcie znajduje się kilka wynalazków Vrancica. Klasztor nadal funkcjonuje i stanowi miejsce wielu warsztatów i spotkań młodzieży katolickiej. Budynek klasztoru z kościołem jest szczególnie reprezentatywny dla miasta. Zdobi go dzwonnica wykonana z białego kamienia o wysokości 25 m, która została tu wzniesiona w 1885 roku.
Zwiedzanie XV-wiecznego kościoła z klasztorem będzie świetną atrakcją dla pasjonatów historii, ale także dla turystów chcących zobaczyć ciekawe, zabytkowe miejsca na wyspie Prvić oraz uczestników żeglarskich rejsów po okolicy.