Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Cmentarz wojskowy w chorwackiej Puli należy do jednego z największych miejsc pochówku wojskowego w Europie. Został utworzony w roku 1862. Pierwotnie przylegało do niego 4000 m2 ziemi. Dziś powierzchnia cmentarza jest pięciokrotnie większa. Według dostępnych danych, pochowanych jest tu około 150 tysięcy ludzi.
Cmentarz znajduje się w pięknym parku, który jest popularnym terenem spacerowym w mieście. Mieści się w części Puli zwanej Borgo San Polikarpo. Miejsce to jest całkowicie przesiąknięte historią miasta. Na tym cmentarzu pochowano dwunastu austro-węgierskich admirałów i jednego tureckiego, trzystu włoskich i niemieckich żołnierzy, ofiary wojen na morzu i wiele innych osób związanych z marynarką wojenną i miastem Pula. Cmentarz otrzymał status obiektu chronionego przez konwencję haską. Inicjatywa i działania Austriackiego Czerwonego Krzyża zaowocowała renowacją tego zabytkowego miejsca. W ten sposób cmentarz stał się pewnym symbolicznym pomostem łączącym Austrię i Chorwacj �. Dziś przekraczając progi historycznego obszaru, mamy wrażenie, że wchodzimy na teren pięknego parku z alejami spacerowymi. Groby są ledwo widoczne przez gęste krzewy i grube trawy, a ścieżki otaczają wysokie cyprysy i sosny. Cmentarz jest obecnie pewnym rodzajem atrakcji turystycznej, a także stanowi pretekst do chwilowej refleksji nad losem ofiar wojennych. Warto poświęcić chwilę podczas swojego żeglarskiego rejsu, aby oddać się zadumie w tym miejscu i pokontemplować jego walory krajobrazowe. Zwiedzający mogą dowiedzieć się tu więcej o złożonej i wieloetapowej historii Chorwacji oraz jej dziedzictwie.
Cmentarz wojskowy w Pula to piękne, idealne do spaceru miejsce, ale też obszar pamięci, czasem bolesnej i trudnej. Tym bardziej należałoby się tu wybrać, zapoznać się z historią nie tylko miasta, ale i całej Chorwacji Odwiedzenie cmentarza jest także kluczem do zrozumienia kraju, po którym podróżujemy.