Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Przylądek Planka w Chorwacji znajduje się w 2-kilometrowej odległości od Rogoznicy, w kierunku południowo-wschodnim. Jest to najbardziej wysunięty kawałek wybrzeża adriatyckiego i miejsce bardzo silnych prądów morskich. Z jednej strony przylądka morze szaleje, a fale z ogromną siłą rozbijają się o brzeg, z drugiej wody są spokojne i niemal nieruchome. To zjawisko stanowi o wyjątkowości tego miejsca.
Przylądek Planka w znaczący sposób wpływa na klimat i pogodę pobliskich miast. Zachodzące tu anomalie były opisywane już za czasów starożytnych. Wtedy greccy żeglarze nazywali to miejsce przylądkiem Diomedesa. Jeden z najstarszych zachowanych opisów meteorologicznych, pochodzących z IV w. p.n.e. dotyczy właśnie tego obszaru. Warto jest udać się tutaj i na własne oczy zobaczyć niezwykłe osobliwości synoptyczne. Sam teren przylądka jest kamienisto-żwirowy i stanowi świetny punkt widokowy. Możemy stąd podziwiać otwarte Morze Adriatyckie i okoliczny ląd, co z pewnością docenią wielbiciele malowniczych krajobrazów, którzy uczestniczą w naszych żeglarskich rejsach. Na obszarze przylądka znajduje się niewielki kościół św. Ivana. Obiekt łączy w sobie pozostałości kilku stylów architektonicznych: gotyckiego, romańskiego oraz przedromańskiego. Budynek świetnie wpasowuje się swoją zabudową w charakter miejsca, jest nieco surowy, lecz dopełnia efektu ascetycznego, ale wciąż pięknego miejsca. Wnętrze kościoła także jest bardzo oszczędne i proste, więc chociaż nie uraczymy tu okazji do zwiedzania, to wciąż możemy zachwycać się krajobrazem i wspaniałymi efektami przyrodniczymi.
Przylądek Planka, jako legendarne miejsce cudownego uratowania żeglarzy przez św. Ivana, to niesamowite miejsce, w którym panuje magiczna aura. Pasjonaci ciekawych zjawisk meteorologicznych i nie tylko, powinni się tu udać z czystej ciekawości. Jako miejsce opisywane jeszcze w czasach przed naszą erą przylądek warty jest odwiedzenia przez każdego turystę.