Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Na południe od miasta Sali znajduje się Saljsko Polje, czyli rezerwat przyrody będący gajem oliwnym. Jest on chroniony, ponieważ stanowi wyjątkowe dziedzictwo naturalne. Rosną tu drzewa oliwne, które mają więcej niż 700 lat.
Z uwagi na wiek i wielkość drzew, gaj ma unikalną wartość botaniczną, estetyczną i turystyczną. Według tradycyjnych podań, drzewka zostały posadzone przez starożytnych Greków, którzy przybyli na wyspę Dugi Otok. Długi wiek drzew oliwnych został określony na podstawie ich szerokości oraz nietypowego kształtu pnia i koron. Z uprawianych tu oliwek wciąż wytwarzana jest oliwa, jednak nie prezentuje ona najlepszej, typowej dla Chorwacji jakości, ponieważ owoce nie mogą być zbierane z drzew, ale z ziemi. Rosnące tu drzewka tworzą jednak niesamowity, typowo śródziemnomorski krajobraz, który powinien zobaczyć każdy turysta i uczestnik naszego żeglarskiego rejsu. Tym bardziej, że na terenie rezerwatu znajduje się specjalnie wyznaczona do spacerów ścieżka Maslinski put, czyli droga oliwkowa. Najlepiej rozpocząć swą wycieczką od kościoła w Sali i dalej podążać już według tablic i kierunkowskazów. Wśród pięknych drzew o grubym pniu, przynajmniej kilka razy natkniemy się na rośliny oznaczone czerwonym krzyżem. Są do drzewka należące do pobliskiego kościoła. O gaj oliwny wciąż dbają okoliczni mieszkańcy, czego najlepszym wyrazem jest otoczenie rezerwatu kamiennym murem.
Gaj oliwny Saljsko Polje to wyjątkowy rezerwat botaniczny będący najlepszym symbolem śródziemnomorskiej przyrody. Unikatowość starych drzew oliwnych, które pamiętają jeszcze czasy starożytności, przyciągają wciąż turystów spragnionych ujrzenia nadzwyczajnych pomników przyrody. Spacer po gaju oliwnym będzie świetną atrakcją dla miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury.