Kraj: Wyspy Zielonego Przylądka
Akwen: Ocean Atlantyk
Kraj: Wyspy Zielonego Przylądka
Akwen: Ocean Atlantyk
Santo Antão to Wyspa Zielonego Przylądka należąca do archipelagu Wysp Zawietrznych, w Państwie Republiki Zielonego Przylądka.Wyspa jest najdalej położoną wyspą na zachód ze wszystkich wysp Zielonego Przylądka i największą z nich wszystkich. Na południowy wschód od niej znajduje się wyspa São Vicente, którą oddziela kanał o nazwie Canal de São Vicente.
Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego, z najwyższym szczytem górskim Topo da Coroa sięgająca 1979 metrów n.p.m. Występuje tu także druga co do wysokości Pico da Cruz mająca 1585 metrów n.p.m. Wyspę przecina pasmo górskie, dzieląc ją wizualnie na dwie części - północną i południową. Stąd też wyspa uznawana jest za najbardziej górzystą ze wszystkich Wysp Zielonego Przylądka. W jej wyglądzie powierzchniowym i budowie geologicznej dominuje bazalt. Santo Antão posiada dość młode wulkany, które od 1999 roku są obiektem obserwacji wulkanologów, ze względu na podnoszący się wzrost temperatury wody w morzu w rejonie Ponta do Sol - głównego miasta wyspy położonego na północnym wybrzeżu - co świadczyć może o zagrożeniu nową, przyszłą erupcją wulkanu.
Do głównych źródeł gospodarki zalicza się tu rybołówstwo, rolnictwo. m.in. trzciny cukrowej, pochrzynu, manioku, mango, bananów i zboża. Produkuje się tu także lokalny rum o nazwie grog - grogue.� Rejs po Oceanie Atlantyckim będzie niezapomnianym przeżyciem i trafionym wyborem w kwestii zatrzymania się w Santo Antão na dłużej. Górski krajobraz przyciąga tu bowiem najbardziej, a brak gęstej, bujnej, zielonej roślinności powoduje, że górskie szczyty są jedyne w swoim rodzaju.
Będąc na wyspie, poza zwiedzeniem uliczek i zabudowy, w głównych miejscowościach, warto w pierwszej kolejności odbyć rejs wzdłuż wybrzeży wyspy. Ogromna ilość zatok i zatoczek oraz widok na wznoszące się ściany górskie, które niekiedy ostro opadają do morza, są na tyle ciekawe, a niemożliwe do obejrzenia z poziomu lądu, że opłynięcie i zobaczenie ich od strony wody pozwoli dokonać wyboru co do dalszego miejsca na wypoczynek - od strony południowej, czy północnej. Wokół wyspy prowadzi także droga, która łączy ze sobą wszystkie miasta. Przez długi czas nie było drogi, która przecinałaby pasmo górskie, więc była to jedyna droga łącząca wszystkie miejscowości na wyspie. Obecnie pasmo gór przecięte jest dwiema drogami. Jedna droga dochodzi do centralnego punktu górskiego i kończy się malowniczymi widokami otaczających gór i niewielkim strumieniem. Jest to droga niepełna i dalej nieprzejezdna. Druga - główna droga - łączy ze sobą miejscowość Ribeira da Cruz na północy, z miejscowością Vila do Porto Novo na południu. Podróżując tą droga można poznać całe oblicze wulkanicznych gór, napawać się ciekawym krajobrazem, sporadycznie pojawiającymi się zabudowaniami czy niewielkimi drzewkami. Jednak pasmo górskie warto pokonać dzięki znajdującym się tu górskim szlakom, które wytyczają ciekawe punkty widokowe i umożliwiają odkrycie przygód w nieznanym rejonie.
Dla miłośników żeglarstwa najciekawszymi miejscami do cumowania w przerwie rejsów jest zatoka przy miejscowości Tarrafal, która charakteryzuje się także brzegiem plaży w czarnym kolorze piasku, zatoka przy wiosce Monte Trigo, plaża Praia da Ribeira Seca wraz z niezwykłym szlakiem górskim wzdłuż skalistej ściany górskiego klifu, liczne punkty widokowe na zachód od miejscowości Vila Maria Pia skąd roztaczają się widoki na wulkaniczne ściany górskie, zabudowania domów, kamiennych uliczek i ścieżek, tarasowe i ukształtowane przez człowieka grunty rolne, kamienne murki i ocean w oddali.
Będąc na miejscu, koniecznie trzeba wybrać się także do parku Mirador de Paul położonego w wyższych partiach gór, gdzie obserwować można chmury z góry, a niekiedy także mgły. Park znajduje się niedaleko miejscowości Faja de Cima, gdzie możliwe jest również zaplanowanie dłuższego noclegu, dzięki znajdującym się tu skromnym hotelom. Górska podróż w przerwach rejsu będzie na wyspie niezapomnianym przeżyciem, gdyż ilość wypiętrzeń jest tak bogata i różnorodna, że niemożliwe jest przejście tylu perełek krajobrazowych jednego dnia. Dlatego dzięki rejsom wzdłuż wybrzeża i po oceanie, można uzupełnić górskie zwiedzanie o dodatkowe atrakcje i pamiątkowe fotografie.