Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Przed kilkoma wiekami chorwackie miasto Sibenik otaczał kompleks czterech twierdz połączonych kamiennych murem. Potężna linia defensywna miała chronić miasto przed najeźdźcami i zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom. Obecnie z murów obronnych pozostało niewiele, jednak wciąż na terenie miasta wznoszą się dobrze zachowane i stale odnawiane twierdze.
System czterech fortów tworzyły twierdze: św. Michała, św. Mikołaja, św. Jana oraz barona von Degenfelda zwana obecnie Subicevac. Wszystkie budowle łączył mur. Punktem wyjścia do stworzenia całej fortyfikacja była twierdza św. Michała. W połowie XVI wieku została zbudowana, a następnie rozbudowana, twierdza św. Mikołaja, stanowiąca jeden z najsilniej obwarowanych tego typu obiektów na wybrzeżu Adriatyku. W XVII wieku, w bardzo krótkim czasie, zostały wzniesione dwie pozostałe fortece. Twierdza św. Jana położona na wzgórzu w północnej części historycznego centrum miasta oraz twierdza barona. W 1864 roku część murów otaczających miasto od północy i południa została rozebrana. Obecnie możemy podziwiać jedynie pozostałości muru przy Gorica i parku, niewielką część w pobliżu Poljana oraz fragmenty z XVII wieku za hotelem Krka. Pierwotnie kamienne mury wraz z drewnianymi palisadami, parkanami i fosami tworzyły silne umocnienie. Miały wraz z twierdzami chronić przed muzułmańskimi piratami i zagrożeniem tureckim. Obecnie forty pozostają atrakcjami turystycznymi, w których kwitnie życie społeczne i kulturalne oraz organizowane są różnego rodzaju imprezy, co z pewnością zainteresuje uczestników naszych żeglarskich rejsów, którzy wybierają Sibenik na punkt swojej trasy.
Chociaż mury obronne miasta Sibenik nie przetrwały w całości, a jedynie w niewielkich fragmentach, można sobie wyobrazić ich kształt oraz budowę. Dobrze zachowały się na szczęście okazałe forty, które dużo mówią nam o pierwotnym kształcie historycznego miasta.