Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
W winnicy Putalj produkuje się czerwone i różane wino z dawnego chorwackiego szczepu winogron zwanego Crljenak Kastelanski, znanego bardziej pod nazwą Zinfandel lub Primativo. Wbrew obiegowej opinii, słynny szczep nie pochodzi z Kalifornii, ale właśnie z Chorwacji co zostało wykazane przez badania DNA.
Winiarnia Putalj prowadzona jest przez Antona Kovaca, wielkiego pasjonata win. Postanowił on kontynuować tradycje rodzinne i zająć się uprawą najlepszych winogron. Wino dojrzewa tu w beczkach z dębu slawońskiego, które charakteryzują się mniejszą aromatycznością i w niewielkim stopniu wpływa na smak i strukturę wina. Czas dojrzewania trwa 6 miesięcy. Wino Putalj jest średnio intensywne, ma aromat wiśni, wanilii i przypraw. Zinfandel nadaje mu nieco kwasowości, która balansuje wysoką zawartość alkoholu. W winnicy organizowane są degustacje dla małych grup i pojedynczych osób. Oferta obejmuje podwiezienie z miejsca zakwaterowania, przejazd po winnicy, zwiedzanie miejsca produkcji, degustację prosto ze zbiorników fermentacyjnych oraz butelek, a także skosztowania oliwy i przysmaków idealnie pasujących do wina, czyli serów, wędzonej szynki i chleba. Cała pasjonująca wycieczka trwa około trzech godzin. Odwiedzenie winnicy Putalj może też być częścią większej wyprawy po okolicznych winnicach, z których każda tutaj ma osobną, fascynującą historię i oferuje różnego rodzaju produkty lub punktem żeglarskiego rejsu po Chorwacji śladem najlepszych winiarni. Miłośnicy win są zawsze w nich mile widziani i przyjmowani z wielką otwartością. Zwiedzanie winnic w ramach zorganizowanych wycieczek są jedną z największych tutejszych atrakcji.
Putalj to wspaniała tradycyjna winnica, której właściciel Anton w ostatnim czasie wprowadza powiew świeżości i eksperymentuje z nowym winem różanym. Wizyta tutaj będzie więc nie tylko okazją do podpatrzenia konwencjonalnych sposobów wytwarzania win, ale też możliwością obserwowania narodzin, być może nowego, fascynującego smaku.