Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Jest to muzeum prezentujące eksponaty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych na terenie miasta. Zachowane relikty dają wyobrażenie m.in. o prehistorycznej i starożytnej przeszłości tego miejsca. Budynek, w którym mieści się muzeum stanowi wartość historyczną samą w sobie i jrst jedną z obowiązkowych atrakcji podczas żeglarskiego rejsu po tej części Dalmacji.
Muzeum znajduje się we wspaniałym neorenesansowym pałacu, zbudowanym w 1896 roku przez braci Biankini. Otoczony jest pięknym ogrodem, z którego część została przekształcona w lapidarium, w 2009 roku. Muzeum opiekuje się trzynastoma zbiorami, z którego każdy przechowuje cenne materiały dotyczące historii miasta. Tematycznie zbiory można podzielić na 4 główne działy: archeologiczne, etnograficzne, historyczne i artystyczne. Kolekcja archeologiczna składa się także z kompletów hydro-archeologicznych, numizmatycznych, kamiennych pomników i mozaik. W dziale etnograficznym obecne są elementy życia codziennego na wyspie, a także związane z gospodarką, zwłaszcza produkcją wina i oliwy z oliwek. W zbiorach historycznych znajdują się kolekcje morskie, życia obywatelskiego, książek, pisanych i drukowanych dokumentów oraz pocztówek. Wyjątkowo fascynująca jest kolekcja morska związana z bogatą historią portowego miasta, a także zbiór książek, w której zebrana została osobista biblioteka malarza Bartola Petrića. W artystycznej kolekcji znajdziemy: zbiór wspomnianego Bartola Petrića, a także Juraja Plančića, czyli dwóch najbardziej znanych miejscowych malarzy. W tej kolekcji zebrane są obrazy, rzeźby oraz grafiki wielu znanych chorwackich i lokalnych artystów.
Założenie muzeum w tak bogatym historycznie miejscu, jakim jest Stari Grad było koniecznością. Odwiedzenie galerii daje szansę na poczucie prawdziwego ducha miasta osnutego aurą przeminionej, ale wciąż wyczuwalnej przeszłości. Sam budynek muzeum może być atrakcją turystyczną, dzięki swojej neorenesansowej konstrukcji i pięknemu ogrodowi pamiętającemu przełom XIX i XX wieku.