Kraj: Niemcy
Akwen: Morze Bałtyckie
Kraj: Niemcy
Akwen: Morze Bałtyckie
Straslund te niemieckie nadbałtyckie miasto powiatowe i hanzeatyckie położone nad Cieśniną Strelasund. Miasto ma połączenie kolejowe i drogowe z największą wyspą Niemiec Rugią, która leży naprzeciw jego wybrzeża po północno wschodniej stronie od lądu. Leży w północno - wschodniej części Pomorza Przedniego oraz trzeciego co do wielkości Parku Narodowego w Niemczech, który obejmuje fragment Bałtyku i część Półwyspu Darß i Zingst, wysp Hiddensee oraz Rugii. Łącząc się z Rugią przebiega także przez maleńką wyspę między nimi o nazwie Danholm.
Miasto nazywane jest bramą Rugii i należy do największych miast regionu wraz z miastami Greifswaldu, Neubrandenburga, Rostocku i Schwerina. Nazwa miasta pochodzi od słowa strela oznaczającego strzały. Stąd też herb i flaga posiadają w swoim wizerunku pionowo ustawioną srebrną strzałę, nad którą widnieje niewielki srebrny krzyż równoramienny, a to wszystko na czerwonym tle.
Na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostało wpisane Stare Miasto i Starówka w 2002 roku. Położenie Starego Miasta otoczone jest trzema stawami - Knieperteich, Frankenteich oraz Moorteich, a także Cieśniną Strelasund. Otoczenie wodami pokazuje centrum historycznego miasta nawiązujące do wyspiarskiego położenia, co pierwotnej osadzie służyło do obrony i rozwoju. Najwyższym wzniesieniem w mieście jest Góra Galenberg znajdująca się w zachodniej części miasta.
Mimo wielu politycznych przełomów, zniszczone i podupadające kiedyś Stare Miasto odbudowano i odrestaurowano, dzięki czemu można je oglądać do dziś. Od 1871 roku miasto posiadało status twierdzy, co chroniło je przed licznymi wojnami, a obecne pozostałości po fortyfikacjach miejskich, z których zostało zachowanych 2 z 10 bram - Knieper oraz Küter - wraz ze znajdującymi się stawami i wałami, broniły dostępu do miasta. Będąc na miejscu nie można zatem pominąć Starego Miasta, które wyróżnia się bogactwem historycznych budowli, ale także Starego Rynku będącego wizytówką Straslundu, kościoła świętego Mikołaja, Ratusza, Dworu Artusa, kamienic Wulflama, domów kupieckich m.in. domu muzealnego przy Mönchstraße, czy budynku rządu szwedzkiego przy ulicy Badenstraße. Na uwagę zasługują także kościoły i klasztory. Do najbardziej popularnych zalicza się kościół Najświętszej Marii Panny, z którego wieży rozciąga się piękny widok na całą panoramę miasta i wyspę Rugię, wcześniej wspomniany Kościół Świętego Mikołaja oraz Kościół Świętego Jakuba. Ten ostatni posiada obecnie funkcję Domu Kultury. Innymi wartymi uwagi kościołami jest także Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, kościół Trójcy Świętej, Kościół Pokoju czy kościół Marcina Lutra, Katholische Kirche Heilige Dreifaltigkeit Stralsund.W kwestii klasztorów, najbardziej popularny jest Franciszkański Klasztor świętego Jana, w którym obecnie znajduje się archiwum miejskie i odbywają się regularne imprezy kulturalne, w tym przedstawienia teatralne na wolnym powietrzu. Często odwiedzany jest także Gotycki Klasztor Świętej Anny i Brygidy przy Schillstraße, Klasztor Świętego Jürgena przy Mönchstraße, Dominikański Klasztor Świętej Katarzyny będący największym ze wszystkich stralsundzkich klasztorów i obecnie mieszczący dwa muzea Muzeum Historii i kultury oraz Niemieckie Muzeum Morskie. Dawniej w Klasztorze Ducha Świętego znajdował się także przytułek dla ludzi ubogich i chorych, a obecnie odrestaurowany, można oglądać w postaci mieszkań i domów. Interesujące muzeum, a jednocześnie warte uwagi oceanarium, to jedno z miejsc które można odwiedzić na Starym Mieście - German Oceanographic Museum - i zobaczyć w nim między innymi żółwie wodne, koniki morskie, płaszczki czy piękne okazy kolorowych ryb. Dla miłośników zwierząt i natury nie zabraknie w mieście dodatkowych atrakcji. Znajdujące się Zoo Stralsund, oferuje spędzanie czasu w świecie zwierząt m.in obserwując lwy, tygrysy, wielbłądy, niedźwiedzie, a nawet wilki.
Na uwagę zasługują także wcześniej wspomniane średniowieczne mury miejskie oraz dwie bramy. Jednak miasto znane jest także z portu miejskiego, do którego przybijają promy i statki wycieczkowe. W okresie letnim zobaczyć można cumujące nad rzeką duże statki rejsowe lub samodzielnie przybić do brzegów własnymi łodziami, dzięki znajdującym się portom jachtowym niedaleko Starego Miasta. Szczególnie wzdłuż północnego molo, przy którym licznie ustawiają się setki jachtów i statków można znaleźć miejsce na postój.Jednak nie tylko budynki architektoniczne przyciągają swoją uwagę nie można przegapić to także wypoczynku na promenadzie Sund (Sundpromenade), Która przebiega wzdłuż brzegu Strelasundu.
Poza licznymi atrakcjami architektonicznymi i wodnymi warto przyjechać do miasta na kilka odbywających się tu wydarzeń. Do najbardziej interesujących należy średniowieczny spektakl dla uczczenia obrony miasta przed oblężeniem Wallensteina w 1628 roku nazwie Dni Wallensteina. W lecie odbywa się także letni festiwal muzyczny Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który jest jednym z największych festiwali tego rodzaju w całych Niemczech. Na miejscu odbywają się także międzynarodowe zawody pływackie, środowe i tygodniowe regaty żeglarskie, impreza plenerowa na terenie browaru, Sundstock-Open-Air - impreza organizowana na terenie campus, Jarmark Bożonarodzeniowy, maraton przez most Rügenbrücke na Rugię odbywający się każdego października czy turniej boksu o puchar Bałtyku Miasto jest znane także z browaru, ze względu na produkowanie tego lokalnego trunku. Na miłośników plaż czeka możliwość wypoczynku na jednej z nich, o nazwie Öffentlicher Sandstrand lub nieco oddalonej od centrum wypoczynek na dzikiej plaży Höhe 23 z licznymi punktami tarasowymi i interesującym molo Schiffsanleger Devin. Ciekawe położenie miasta wraz sąsiadującymi z nim wyspami jest świetnym punktem postojowym rejsu po Morzu Bałtyckim i wybrzeżu niemieckim.