Kraj: Polska
Akwen: Morze Bałtyckie
Kraj: Polska
Akwen: Morze Bałtyckie
Polskie miasto Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego, zlokalizowane w północno-zachodniej Polsce, przy granicy polsko-niemieckiej. Położone nad Odrą i Jeziorem Dąbie, na Pobrzeżu Szczecińskim, obejmując część Międzyodrza, w odległości ponad 100 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Szczecin jest trzecim miastem w Polsce pod względem powierzchni mającym nieco ponad 300 km2.
Miasto znajduje się na obszarze czterech mezoregionów geograficznych, jak Dolina Dolnej Odry, Wzniesienia Szczecińskie, Wzgórza Bukowe czy Równina Goleniowska. Otoczone jest także trzema, dużych rozmiarów kompleksami leśnymi - od północy Puszczą Wkrzańską, od południa Puszczą Bukową, a od wschodu Puszczą Goleniowską. Uważane jest za jedno z bardziej zielonych miast w Polsce, ze względu na liczne puszcze, a także parki, skwery zieleń uliczną i zieleńce w centrum miasta. W mieście znajdują się także fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego “Puszcza Bukowa” z rezerwatem przyrody “Zdroje” i Jeziorem Szmaragdowym, a także specjalna ochrona ptaków Natura 2000 Dolina Dolnej Odry.
Szczecin jest ośrodkiem gospodarczym regionu, dzięki bliskości Morza Bałtyckiego, żeglownej Odry i Zalewu Szczecińskiego, który często przez przyjezdnych mylony jest z Morzem. Przez Miasto poza rzeką Odrą przepływa także jej ramię boczne Regalica wpadająca do Jeziora Dąbie, Parnica i wiele mniejszych kanałów będących częścią Międzyodrza.
W mieście znajduje się port morski, stocznia, przystanie jachtowe oraz żegluga morska. Odbywają się także liczne rejsy po Zalewie Szczecińskim, wokół nabrzeży miasta, po Jeziorze Dąbie oraz rejsy po Morzu Bałtyckim. Wodoloty i statki wycieczkowe oferują rejsy najczęściej w okresie letnim, a ich punktem startowym jest nabrzeże Wałów Chrobrego.
W Szczecinie kursuje także tramwaj wodny kursujący z bulwarów na drugi brzeg Odry - Łasztownię. Dzięki obecności przystani żeglarskiej, wioślarskiej, Akademickiego Związku Sportowego, odbywają się w mieście także sezonowe zawody kajakarskie, a poza nimi, licznie można zobaczyć pływających po rzece kajakarzy.
Na Łasztowni, w miejscu połączenia z Wyspą Grocką leżącą w centralnym punkcie rzeki Odry, kilka lat temu wybudowano przystań jachtową. Poza cumującymi tu jednostkami można skorzystać z wypożyczalni łodzi i rejsów np. po popularnej w mieście Małej Wenecji zlokalizowanej przy ul. Krzysztofa Kolumba. Miejsce to od strony wody charakteryzuje się ceglaną zabudową, gdzie ściany budynków łączą się bezpośrednio z wodą.
Miasto było także organizatorem międzynarodowych Regat The Tall Ships Races, dzięki czemu zyskało większą popularność nie tylko wśród innych miast w Polsce, ale także za granicami kraju. Stało się także licznie odwiedzanym miejscem przez żaglowce, jachty i statki zagraniczne, które dzięki długiej linii brzegowej, cumują wzdłuż nabrzeża.
Do architektonicznych atrakcji Szczecina należą głównie zabytki znajdujące się wzdłuż nabrzeża przy Wałach Chrobrego. To tutaj zobaczyć można Muzeum Morskie i Akademię Morską, Urząd Wojewódzki, Teatr Współczesny, tarasy widokowe na Wałach Chrobrego oraz fontannę, nieco dalej Plac Adama Mickiewicza. Do współczesnych, nowoczesnych budynków architektury, które koniecznie trzeba w Szczecinie zobaczyć i zwiedzić należy Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza, która otrzymała główną nagrodę Unii Europejskiej Miesa van der Rohe 2015 o tytuł najlepszego obiektu Europy. W sąsiedztwie Filharmonii, a dokładniej przed jej wejściem znajduje się Muzeum Narodowe Centrum Dialogu Przełomy, zaprojektowane przez wybitnego i jednego z najlepszych architektów w Polsce - Roberta Koniecznego. Muzeum znajduje się na tutejszym Placu Solidarności. W jego obrębie zobaczyć można jeszcze kilka ciekawych zabudowań i miejsc. m.in. Bramę Królewską, czy Kościół Polskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła. Niedaleko jest także przebudowana Aleja Kwiatowa z Zegarem Słonecznym, popularny Dom Kultury 13 Muz, a nieco dalej Plac Orła Białego z historyczną fontanną i górująca nad miastem Katedra - Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła. Do znanych zabudowań na turystycznym szlaku szczecińskim wchodzą także Kamienica Loitzów i Liceum Plastyczne, częściowo odbudowane Nowe Stare Miasto, Baszta Siedmiu Płaszczy, Zamek Książąt Pomorskich, w którym mieści się Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, a także nowe bulwary Piastowskie ciągnące się wzdłuż Nabrzeża Wieleckiego i po przeciwnej stronie Odry Bulwary Szczecińskie, ciągnące się wzdłuż Nabrzeża Celnego.
Będąc w Szczecinie warto także zobaczyć Kościół Rzymskokatolicki Pw. Św. Jana Ewangelisty, Trafostację Sztuki, a także piękne, choć porzucone same sobie zabudowania wzdłuż wcześniej wspomnianej ulicy Krzysztofa Kolumba i Wyspę Jaskółczą, z której roztacza się widok na znaną mieszkańcom, ale nie znaną turystom “Małą Wenecję”. Na przystani przy Wyspie Jaskółczej znajduje się Przystań Wędkarska Tramwajarz, dzięki czemu przy jej brzegu zobazyż można zacumowanie maleńkie łódki i łódeczki. Atmosfera tego miejsca jest niepowtarzalna i dla wielu turystów ciągle nieodkryta.
Odwiedzając miasto nie można pominąć Placu i Bramy Portowej z nowoczesną fontanną i Kościołem Rzymskokatolickim Pw. św. Wojciecha, oraz sąsiadującego z nim Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będąc w okolicy warto wstąpić także do Kina Pionier - jednego z najstarszych, nieprzerwanie działających kin na świecie. W mieście znajduje się także deptak Bogusława i Park Andersa będący tłem popularnej Galerii handlowej Kaskada.
Miasto charakteryzują układy ulic na planie rond. Jest ich w mieście naprawdę dużo, ale w centrum natrafić można na te najpopularniejsze - Rono Plac Grunwaldzki, Rondo Plac Odrodzenia, Rondo Plac Rodła czy Rondo Giedroycia. Łączą one ze sobą gwieździście rozłożone ulice, do których zaliczyć można m.in. Aleje Fontann, Plac Lotników, czy Aleje Papieża Jana Pawła II. Tą ostatnią dotrzeć można do Urzędu Miasta i najpopularniejszego parku w Szczecinie - Jasne Błonia im. Jana Pawła II, z charakterystyczną dużą powierzchnią trawnika i alejami platanowymi po obu jego stronach. Im dalej, tym Naszym oczom ukazuje się Pomnik Czynu Polaków przedstawiający trzy Orły w locie, a ich znaczeniem są słowa “byliśmy, jesteśmy, będziemy”. Tuż za pomnikiem rozpościera się rozległy tarasowo położony Park Kasprowicza, z licznymi skarpami, pagórkami, jeziorem Rusałka, teatrem letnim im. Heleny Majdaniec, a także nieco dalej znajdujący się Ogród Różany - Różanka i ogród Botaniczny prowadzący aż do Kąpieliska Arkonka i Lasu Arkońskiego. Park jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, którzy codziennie biegają, spacerują bądź jeżdżą na rowerach tutejszymi alejami nabierając energii na każdy dzień.
Dla miłośników wodnego wypoczynku czeka także Basen SDS Floating Arena, gdzie odbywają się liczne zawody, a tuż obok niego znajduje się świetne miejsce dla dzieci Teatr lalek Pleciuga, przy którym powstała nowoczesna multimedialna świetlno - muzyczna fontanna - codziennie o godzinie 21:30 ukazuje 25 minutowe pokazy muzyczno-świetlne.
Kiedy limit miejskich atrakcji się skończy, można wybrać się także do Hotelu Dana, aby zobaczyć niesamowite wnętrza tego miejsca, do Papugarni Carmen, Parku im. Stefana Żeromskiego czy Teatru Polskiego.
Jednak będąc w Szczecinie nie można nie zobaczyć rozległej panoramy miasta. Można to zrobić w najwyższym do tej pory punkcie miasta jakim jest budynek PŻM - Polskiej Żeglugi Morskiej, gdzie na 22 piętrze znajduje się restauracja Cafe 22, otwarta na możliwość zwiedzania i spojrzenia na miasto z góry. Jako najwyższy budynek w mieście, znajdujący się w jego centralnym punkcie, przy Placu Rodła, łatwo go zauważyć.
Nie można także nie wspomnieć o Cmentarzu Centralnym. Jest to miejsce, które nie tylko pełni rolę miejsca pochówku zmarłych, ale także jest parkiem. Należy do największych cmentarzy w Polsce, jest trzecim co do wielkości cmentarzem w Europie i jednym z największych na świecie. Mimo, że miejsce zasługuje na odrębną uwagę, to miłośnicy zwiedzania, mogą udać się tu w celu jego głębszego poznania.
Miasto oferuje bogate atrakcje architektoniczne i parkowe oraz liczne akweny wodne, które pozwalają odbywać wiele rejsów. Mało jest atrakcji tematycznych, bądź rozrywkowych, ale te cykliczne niekiedy rekompensują brak innych możliwości czynnych atrakcji w mieście. Jest to miasto, w którym zwiedzający nie będą się nudzić, jednak mieszkający wiedzą jak wielu atrakcji im jeszcze tu brakuje i potrzeba.