Podczas żeglarskiego rejsu jedną z najważniejszych osób na pokładzie jest skiper. Od jego pracy i komunikacji z załogą w dużej mierze zależy powodzenie wyprawy. Skiper pełni funkcję kapitana. To on prowadzi naszą żeglugę, chociaż kieruje się sugestiami załogi i miejscami, które chce ona odwiedzić. Ostatecznie dba o nasze bezpieczeństwo i zwraca uwagę na warunki pogodowe. Skiper to wykwalifikowany żeglarz, który zna Chorwację i dużo potrafi o niej powiedzieć. Nazywamy go więc także przewodnikiem.
Skiper ma za sobą duże doświadczenie w tego typu rejsach i chętnie podzieli się swoją wiedzą z załogą. Pamiętajmy, że jako pasażerowie także uczestniczymy aktywnie w przebiegu żeglugi. Kapitan może nam zlecić dodatkowe, proste czynności, a także pozwolić stanąć za sterami.
Z racji tego, że skiper prowadzi nasz rejs i pracuje na jachcie, nie ponosi żadnych opłat, jest na utrzymaniu załogi. Pasażerowie muszą zapewnić mu ciepły posiłek w ciągu dnia oraz miejsce do spania. Kapitan powinien być wypoczęty, gotowy do pracy i stanięcia za sterami.
A gdzie skiper najczęściej śpi? Miejscem jego odpoczynku powinna być messa, czyli salon. Załoga może jednak zdecydować o uwzględnieniu kabiny specjalnie dla skipera i tam go umieścić. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Przede wszystkim zwiększamy nasze poczucie komfortu. Mamy wtedy oddany do użytku cały teren jachtu, łącznie z messą.
Nie musimy ograniczać swojej swobody z powodu śpiącego w niej kapitana. Poranne i wieczorne krzątanie się po salonie może być wtedy całkowicie nieograniczone, a i skiper poczuje większą wygodę.
Powinniśmy uświadomić sobie, jak ważna jest praca kapitana, nabrać do niego zaufania, ale też zdobyć się otwartość, tak by komunikacja między skiperem i załogą była jak najlepsza. To tylko przełoży się na nasz rejs i sprawi, że będzie on jeszcze lepszy. Działa to także w drugą stronę. Wszelkie uwagi kierowane do skipera, także dotyczące planowanej przez nas trasy, mogą być kluczowe dla wyprawy. Dlatego słuchajmy go, ale też zakomunikujmy, czego oczekujemy, i jaki charakter będzie mieć nasz rejs.
Skiper dużo wie nie tylko o żeglarstwie, ale też o kulturze Chorwacji. Zna się również na kuchni i chętnie podzieli się ciekawym przepisem. W każdym porcie zaproponuje nam regionalne wino i zapozna z lokalnymi ciekawostkami. Na pewno przydarzy nam się niejedna rozmowa przy aromatycznym, chorwackim winie, podczas której dowiemy się wiele o historii, żeglarskich przygodach oraz wartych odwiedzenia miejscach.
Rejs ze skiperem jest gwarancją najlepiej i najbezpieczniej spędzonych wakacji na morzu. Żegluga po Morzu Adriatyckim jest spokojna, ale z kapitanem i przewodnikiem w jednej osobie, może stać się niezapomnianą przygodą wypełnioną wspólnymi rozmowami, zwiedzaniem, pływaniem i wypoczynkiem. Wykwalifikowany skiper zapewni komfortowe i bezpieczne