rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Samochodem przez Chorwację, Czechy i Austrię

Samochodem przez Chorwację, Czechy i Austrię

Jeżeli decydujemy się na dotarcie na nasz żeglarski rejs samochodem, powinniśmy mieć na uwadze kilka praktycznych wskazówek oraz alternatywnych tras. Nasza podróż powinna być przemyślana i dokładnie zaplanowana, dzięki czemu unikniemy wszelkich niedogodności, a sam dojazd stanie się przyjemnością. W celu ułatwienia kierowcom ustalenia przyszłej trasy i wiążących się z nią wydatków warto zapoznać się z poniższymi poradami.

 

Warunki komunikacyjne i tranzytowe zmieniają się. Podane sugestie dotyczą stanu na kwiecień 2016 roku. Polecaną trasą z Polski do Chorwacji jest droga przez Cieszyn, Brno, Wiedeń, Zagrzeb, Zadar. Przejeżdżając przez Słowenię można w nietrudny sposób ominąć drogą autostradę, o czym mówi osobny artykuł.

W Chorwacji zjeżdżamy końcowym zjazdem na Zadar 1 i obieramy kierunek w stronę centrum. W przypadku gdy naszym celem jest Sukosan i nie chcemy przejeżdżać przez Zadar, wybieramy zjazd Zadar 2. Droga będzie dobrze oznaczona i szybka, będziemy poruszać się głównie autostradami i drogami ekspresowymi.

Istotną kwestią dla kierowców jest zwracanie uwagi na obroty silnika tak, aby ograniczyć spalanie oraz posiadanie zapasowej ilości benzyny lub gazu, która wystarczy na 150 km. W innym przypadku może nam zabraknąć mocy na dojazd do stacji.

W przypadku wysokości poniesionych przez nas kosztów, oprócz zaopatrzenia w gaz lub benzynę, należy uwzględnić środki przeznaczone na przejazd płatnymi autostradami. Winietę ważną w Czechach na 10 dni możemy zakupić jeszcze na granicy polskiej. Jej cena nie różni się znacznie od tej już po czeskiej stronie.

Bilet na autostradę w Austrii nabywamy już na granicy austriackiej, na pierwszej stacji paliw, ponieważ jej cena jest o połowę niższa, niż w naszym kraju. Słoweńska autostrada jest stosunkowo droga i ważna przez 7 dni, co oznacza, że musielibyśmy zakupić miesięczny bilet za 30 euro. Alternatywną i dobrą opcją jest ominięcie autostrady. W Chorwacji wszystkie autostrady są płatne. Istnieje jednak, nieco zapomniana, droga nr 1, którą można dosyć szybko i wygodnie dojechać do celu.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że będziemy musieli trochę zwolnić przy Plitwickich Jeziorach. Bilet wjazdowy na autostradę w Chorwacji pobiera się przy bramkach wjazdowych. Płatność następuje przy bramkach wyjazdowych. Winieta do Zagrzebia kosztuje 6 euro, natomiast z Zagrzebia do Zadaru około 14 euro.

Wymagania dotyczące wyposażenia auta są zgodne z wymogami unijnymi oraz polskimi. Należy mieć apteczkę odpowiadająca kryterium UE, trójkąt oraz ważną i sprawną gaśnicę z homologacją. Na każdego z pasażerów powinna też przypadać jedna kamizelka odblaskowa, co szczegółowo sprawdzają Austriacy.

W Chorwacji ograniczenie prędkości na autostradzie wynosi 130 km/h. Mandaty płatne są od razu za pomocą karty lub kunami. Nie są przyjmowane inne waluty, a policjanci w takiej sytuacji zabierają kierowcy dokumenty i oddelegowują go wraz z przepustką do najbliższego banku w celu wypłacenia odpowiednich środków. Chorwacka policja często porusza się nieoznakowanymi pojazdami.

W Austrii należy zachować szczególną ostrożność z powodu pomiarów prędkości z aparatami. W Czechach policjanci poruszają się środkami zmotoryzowanymi i często przeprowadzają kontrole, szczególnie w miejscach zabudowanych. Funkcjonują także lotne patrole.

 

Najlepszych rozwiązaniem jest jazda bezpieczna i przepisowa z uwzględnieniem ograniczeń prędkości. Jest to jedyny pewny sposób na uniknięcie nieprzyjemności i straty dodatkowych środków z powodu mandatu.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 24 lipca 2017
Twórcy filmowej adaptacji „Gry o Tron” wybrali Chorwację jako jeden z krajów, w którym kręcone są kluczowe sceny dla fabuły znanego na całym świecie serialu. David Benioff, producent wykonawczy i scenarzysta...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 16 października 2017
Kuchnia karaibska jest jak same Karaiby - kolorowa, różnorodna, aromatyczna i wypełniona fuzją wyjątkowych smaków. Widoczne są w niej wpływy kulinarnych Chin, Indii, Afryki, Europy i tradycji indiańskich. Chociażby...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 3 grudnia 2017
Saint Lucia najczęściej kojarzona jest z dwiema górami Les Pitons. Stanowią one dominujący element krajobrazu wyspy, a ich wizerunek występuje także na fladze kraju. Nie tylko Les Pitons świadczą o wyjątkowości...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
0Ofert rejsów
0Mil morskich w ofercie
0Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
0Wolnych koi