Kraj: Hiszpania
Akwen: Morze Balearskie
Kraj: Hiszpania
Akwen: Morze Balearskie
Ciutadella de Menorca (hiszp. Ciudadela) jest portowym miastem na wyspie Minorka, zlokalizowanym na zachodnim wybrzeżu wyspy. Miasto znajduje się na Morzu Śródziemnym, przy Morzu Balearskim, na wyspie wchodzącej w skład archipelagu Balearów. Do 1722 roku miasto było stolicą wyspy, ale następnie przeniesiono ją do Maó. Od tego czasu miasto podupadło w kwestii rozwoju i nie rozwinęło się architektonicznie. Wyróżnia się jednak starą, hiszpańską architekturą.
Do miasta z łatwością dostać się można od strony morza. Znajdująca się od strony portu starówka, do której prowadzi wąski kanał, który pozwala wpłynąć małym jednostkom, kryje w sobie wiele ciekawych budynków architektonicznych, które warto zobaczyć w pierwszej kolejności. W oczy jako pierwszy, rzuca się Ratusz - Ajuntament de Ciutadella de Menorca, z imponującą kamienną ścianą fortyfikacji porośniętą częściowo roślinnością. Widoczny jest już od strony wodnego kanału. W obrębie starówki wyróżnia się gotycka Katedra z XIII wieku wzniesiona na miejscu meczetu - Catedral de Santa María de Ciutadella, klasztor Monestir de Santa Clara o kremowej bryle i zielonym patio zwieńczonym sukiennicami, przy którym można zobaczyć także występy muzyczne czy lokalne tańce zakonnic. Klasztor wyróżnia się wieżą, na której widnieje rzeźba Jezusa Chrystusa. Warto zwiedzić także muzeum z kolekcją artefaktów z różnych epok Museu Municipal de Ciutadella, muzeum miejskie Centre Municipal d'Art de Ciutadella oraz muzeum dziedzictwa Palau Salort, w którym można zobaczyć historyczne meble czy produkty codziennego użytku. Nieco bardziej oddalone od centrum miasta jest muzeum archeologiczne, w którym zobaczyć i zwiedzić można charakterystyczne kamienne zabudowania, bunkry i groty. Muzeum nosi nazwę Poblado talayótico de Montefi.
Z wąskiej architektury uliczek wyróżnia się także pałac Can Saur, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Crrer del Santissim i Carrer de Sant Joa Baptista, świątynia Seminario de Sant Agustí de Ciutadella o imponującej bryle z łukowato zakończonym wejściem i sąsiadujące z nią kaplice.
Kierując się w stronę kanału i morza, warto spróbować potraw kuchni śródziemnomorskiej w miejscowych restauracjach i kawiarniach. Na uwagę zasługuje restauracja - Bar Restaurant Club Nàutic Ciutadella, zlokalizowana tuż przy samym kanale, skąd rozpościera się widok na drugi brzeg, znajdująca się blisko brzegów architekturę i licznie zacumowne w kanale łodzie i jachty.Im bardziej kierujemy się w stronę wody, tym Naszym oczom ukazuje się wspaniały bulwar z licznymi punktami widokowymi i szpalerem niskich, charakterystycznych palm. Nabrzeże ciągnie się wzdłuż granic wysuniętego miejskiego cypla, gdzie w połowie drogi można przystanąć na zwiedzanie zamku - Castell de Sant Nicolau. Maleńki, kamienny zamek otoczony niskimi fortyfikacjami, do którego dostać się można drewnianą kładką, stoi osamotniony na tle niebiesko - granatowego morza i nieba. Nad jego wejściem znajdują się piękne zdobienia i niewysoka wieża. Nieopodal zamku można zrobić także zdjęcie przy rzeźbach, np. przy leżącym śmigle statku czy kotwicach. Nieco dalej, wzdłuż wybrzeża, pojawia się kolejna atrakcja - kamienisty brzeg o równych, schodkowych stopniach zbudowanych z licznych skał wapiennych - o nazwie Replans. Krocząc bulwarem w stronę zakończenia kanału otaczającego cypel od strony południowej, po drugiej jego stronie widnieje Replans Platja Gran - punkt widokowy z nietypowym miejscem do plażowania. Chętnie wypoczywają tu mieszkańcy i turyści. Przy ujściu kanału nie można ominąć także wizyty w Skansenie - Far de Ciutadella - widoki są stąd wyjątkowe Kierując się w stronę południa, na uwagę zasługuje także Torre des Castellar (Torre Santandria) - twierdza będąca punktem widokowym, położona przy zatoce Cal Sanandria, która przypomina kamienną grotę. W głąb lądu, kierując się od twierdzy, warto także wybrać się do parku Es Pinaret, w którym zobaczyć można pozostałości dawnych, kamiennych budowli oraz kamienne bunkry.W mieście wypożyczyć można samochody, a także skutery wodne, dzięki którym głodni przygód, mogą poszaleć na okalających miasto wodach. Natomiast miłośnicy żeglowania, mogą skorzystać z oferty wypożyczenia łodzi, dzięki znajdującym się w mieście wypożyczalniom. Rejs rozpoczęty na Ciutadella Minorca pozwala poznać sąsiadujące miejscowości i zachodnie wybrzeże wyspy.W czerwcu, a dokładnie 23 czerwca, warto wybrać się do miasta na festiwal świętojański - Fiestas de Sant Joan, gdzie przedstawiane są prezentacje koni miejscowej rasy i liczne festynowe atrakcje.