Kraj: Hiszpania
Akwen: Morze Śródziemne
Kraj: Hiszpania
Akwen: Morze Śródziemne
Hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym, druga co do wielkości w archipelagu Balearów. Stolicą wyspy jest Mahón, nazywana także Maó. Od Maó pochodzi nazwa majonez, który został wynaleziony na Minorce. Na wyspie znajdują się słynne unikatowe w swojej klasie megality - kamienne nietypowe budowle, jak popularny Stonehange, navety, czyli kamienne grobowce komorowe, czy też taule - kamienne stoły. Minorka przyciąga także krajobrazem - malowniczymi plażami, zatokami, osłoniętymi klifami, małymi portami rybackimi i białą architekturą zlokalizowaną wśród pięknych uliczek.
Klimat Minorki powoduje, że przez większość czasu możemy korzystać na wyspie ze słonecznej pogody. Słońce świeci tu nawet 12 godzin, a bezdeszczowe i gorące lata pozwalają w pełni wypoczywać, bez obawy o zmienne warunki pogodowe. Naturalny krajobraz Minorki został uznany i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku jako rezerwat biosfery. Do chętnie odwiedzanych atrakcji turystycznych na wyspie należą zbudowane przez anglików fortyfikacje, zbudowane w XVIII wieku, które miały na celu bronić jednego z największych i najgłębszych portów na świecie, które stworzyła natura. Uwagę przyciągają także liczne osady, ich pozostałości jak np. Talatí de Dalt - talajocka osada lub część prehistorycznej osady Son Catlar. To jednak sławne kamienne budowle zwracają tu największą uwagę np. Naveta des Tudons – prawdopodobnie najstarszy grobowiec w Europie.
Wypoczynek na wyspie znajdą zarówno aktywni jak i bierni wypoczywający. Amatorzy wodnych rozrywek mogą skorzystać ze sportów wodnych, jak np. nurkowanie, żeglowanie, kitesurfing czy windsurfing. A bardziej odważni, ze skoków do wody z wysokich skał. Na plaży Playa San Adeodato w Sant Tomas można skorzystać z grupowej atrakcji - spływu kajakowego po morzu. Dzięki aktywnościom wodnym możemy poznać więcej miejsc Minorki, których nie jest się w stanie zobaczyć lub przeżyć z lądu, jak np. skalny mostem Pont d'en Ali, czy jaskinie np. Cova Binigaus, do których można dostać się tylko od strony morza. Mniej aktywni wypocząć mogą na pięknych, piaszczystych plażach, których na wyspie jest aż 120 lub na wycieczkach rowerowych.
W mieście dostępne są także kluby, np.Cova d’en Xoroi – klub w jaskini w ścianie klifu na wysokości 60 m, restauracje i lokalne kawiarenki, w których można posmakować lokalnych potraw z ryb i owoców można. Najbardziej popularne potrawy, które są specjalnością wyspy to: caldereta de llagosta, czyli gulasz z homara, czy pomada – mieszanka lemoniady i słynnego ginu Xoriguer. Będąc na wyspie warto zwiedzić także: Monte Toro – najwyższy punkt Minorki czy klasztor i posąg Chrystusa, historyczne centrum uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc na Balearach - Ciutadella z głównym placem Placa d’es Born, teatr, który ma 180 lat - Teatre Principal de Maó oraz Cap de Cavalleria – najbardziej na północ wysunięty przylądek Minorki. Koniecznie trzeba się także udać do miejscowości Fornells, Punta Prima, Son Bou, Son Parc czy na plaże w Son Saura, Santo Tomas i Arenal d’en Castell - jedna z najpiękniejszych na północnym wybrzeżu i chętnie uczęszczana przez rodziny z dziećmi.
Minorka różni się od bardziej popularnych wysp jak Majorka i Ibiza swoją bardziej spokojną naturą i znacznie mniejszą ilością turystów. Lokalne władze nie chcą tego zmieniać, by zachować istniejący rezerwat przyrody, który dominuje na wyspie. Minorka nie tyle różni się ilością przyjezdnych, jak i krajobrazem. W Cap de Favaritx, mieście z pięknymi skałami o łupkowych warstwach, zobaczyć można inną naturę wyspy, mimo że ucywilizowaną to zachowującą wszystkie naturalne dzieła ziemi.