Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Kraj: Chorwacja
Akwen: Morze Adriatyckie
Katedra św. Jakuba w Chorwacji to jedyna w swoim rodzaju osiągnięcie sztuki XV i XVI wieku. O niezwykłości tego obiektu świadczy m.in. wpisanie budowli na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra stanowi świetne połączenie kilku stylów architektonicznych, które doskonale ze sobą współgrają tworząc wybitne dzieło kompozycyjne warte zobaczenia podczas żeglarskiego rejsu.
Katedra św. Jakuba to sakralny obiekt rzymskokatolicki. Już w 1298 roku pojawiły się pierwsze plany wzniesienia tego typu budowli. Prace jednak rozpoczęły się dopiero w roku 1431, kiedy przystąpiono do rozbudowy istniejącego już tu kościoła. Wielkie przedsięwzięcie trwało 124 lata. Do śmierci, w akcie tworzenia katedry, aktywnie uczestniczył Giorgio Osini, który jednocześnie był jej głównym projektantem. Jego plan zakładał budowę obiektu w stylu gotyckim i taka też forma została przyjęta . W roku 1475 do pracy przystąpił Nicollo di Giovanni Fiorentino. Czasy się zmieniły, podobnie jak upodobania ówczesnych artystów. Wtedy już w projektach największych twórców zaczynał dominować renesansowy styl florencki i w takim też kierunku poszedł nowy nadzorujący prace. Po śmierci architekta budowę dokończyli Bartłomiej i Jakub Mestra. Co istotne, przy tworzeniu majestatycznej katedry nie użyto zaprawy murarskiej. Kamienie zostały ze sobą połączone tak ściśle, że użycie łączenia było zbędne. Cały obiekt zbudowany jest z użyciem wyłącznie kamienia pochodzącego z wysp Rab i Krk. Do dziś budowla robi świetne wrażenie i stanowi połączenie w sumie aż trzech stylów: gotyckiego, renesansowego florenckiego i romańskiego, widocznego w rzeźbach Adama i Ewy oraz weneckich lwach.
Katedra św. Jakuba to okazała budowla o pięknej historii i wyjątkowym stylu. Jest najwspanialszym wyrazem współistnienia trzech różnych estetyk, które w całości tworzą wyjątkowe dzieło o zabytkowym znaczeniu.