„Gra o Tron” jest obecnie jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych. Filmowa adaptacja sagi „Pieśni Lodu i Ognia” zachwyciła ludzi na całym świecie i wciąż osiąga rekordy popularności. Serial kręcony był w kilku odmiennych częściach świata w tym, w słonecznej Chorwacji Jeżeli jesteś fanem serialu, ale dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z „Grą o Tron” uważaj na treści zawarte w poniższym tekście – część z nich można uznać za spojler!
O wyborze Chorwacji na odgrywanie w niej najważniejszych scen serialu, zdecydowali jego twórcy, zachwyceni krajobrazami miejskimi i przyrodniczymi śródziemnomorskiego kraju Dalmacji. Plan filmowy najczęściej umiejscawiano w Dubrowniku, który stał się Królewską Przystanią.
Jeżeli chcemy zobaczyć lokacje z filmowej serii, wystarczy udać się do fortu Lovrijenac będącego częścią umocnień murów obronnych miasta. Budowla pełniła rolę Czerwonej Twierdzy, czyli siedziby królów Siedmiu Królestw. Obiekt znajduje się poza główną częścią miasta, na skalistym półwyspie. To na jego tle rozgrywano scenę obchodów turnieju dnia imienia Joffreya.
Warto również udać się w kierunku, wysuniętej na północ miasta, baszty Minceta, która na czas filmu stała się Domem Nieśmiertelnych. To w nim Daenerys próbowała odzyskać swoje smoki. Jeżeli już mówimy o elementach fortyfikacji, warto wspomnieć o murach miejskich. Ich widok znany jest ze scen rozmów Tyriona z Varysem, czy krajobrazowych ujęć Królewskiej Przystani. Tło dla słynnego już, pokutnego marszu Cersei również odnajdziemy z łatwością w jednej z wąskich uliczek miasta. Dubrownik to niejedyne miejsce, które znalazło się w scenach „Gry o Tron”.
Ekipa serialu wybrała się również m.in. do Splitu, Sibeniku, Klisu i Trstenu. W ten sposób Pałac Dioklecjana w Splicie, a konkretnie jego podziemia stały się więzieniem dwóch smoków – Rhaegara i Viseriona. Bardzo ważna scena rozgrywa się tu również z udziałem Tyriona. Podążając dalej szlakiem Matki Smoków docieramy do Twierdzy Klis, która stała się filmowym miastem Mereen.
Wąskie uliczki wspomnianego Splitu przypomną nam również o buncie niewolników zainspirowanym przez Daenerys. W Sibeniku dostrzeżemy architekturę i budowle znane nam z przygód Aryi w Braavos.
Zupełnie inna sceneria czeka nas w Trsteno i jego ogrodzie botanicznym. Malownicze arboretum powinno nam się kojarzyć z rodem Tyrellów i rozmowami Margaery z jej charyzmatyczną babką, Olenną.
Tego typu miejsc w Chorwacji które stały się częścią wielkiej filmowej adaptacji dzieła Georga R.R. Martina można wymienić wiele. Chorwacja na tyle zachwyciła producentów i scenarzystów serialu, że jej piękne krajobrazy na stałe wpisały się w pejzaże kojarzone z filmem.
Jeżeli chcemy poczuć prawdziwego ducha Westeros i na chwilę stać się uczestnikiem uniwersum wspaniałego, fantastycznego świata, wystarczy wybrać się w podróż po fascynującej krainie dalmackiej Chorwacji Każdy fan serialu z pewnością chciałby na własne oczy przekonać się, jak wygląda Królewska Przystań i przejść się uliczkami, którymi przechadzał się Tyrion Lannister. Nie trzeba szukać konkretnych budowli i miejsc znanych z „Gry o Tron”. Wystarczy odbyć wędrówkę po zabytkowej starówce, a słynne, serialowe sceny odnajdziemy w nich sami.
Fani „Gry o Tron” powinni pomyśleć o zwiedzeniu Chorwacji nie tylko ze względu na uwielbiany przez nich serial. Rejs żeglarski po chorwackim wybrzeżu, wyprawa po najpiękniejszych zakątkach chorwackiej Dalmacji może obudzić zainteresowanie wspaniałą, śródziemnomorską kulturą i krajobrazem. Przemierzając Dubrownik, Split czy Sibenik możemy poczuć coś jeszcze – taki sam zachwyt, w jaki zostali wprowadzeni twórcy jednego z najlepszych seriali fantasy na świecie.
Po więcej zdjęć miejsc, w których kręcono „Grę o Tron” zapraszamy na Google Street View.