Żeglarskie rejsy po Karaibach mają swoim żeglarzom znacznie więcej do zaoferowania, niż tylko rajskie plaże, luksusowe kurorty i malownicze wyspy. To, co pozostaje największą siłą karaibskiego krajobrazu, to piękne, turkusowe, zawsze ciepłe i przejrzyste Morze Karaibskie. Ci, którzy korzystają z plażowych uciech i kąpieli, poznają wody Karaibów tylko powierzchownie. Ich prawdziwe bogactwo kryje się w głębinach, dlatego warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do nurkowania lub snorkelingu i zacząć nową, morską pasję w wymarzonym do tego miejscu.
Jest kilka powodów, dla których to właśnie Karaiby są idealnym miejscem do nurkowania. Jeżeli planujemy karaibski rejs i zastanawiamy się nad atrakcjami na miejscu, nurkowanie jest tym, co powinno nas szczególnie zainteresować, a o tym dlaczego Karaiby powinny kojarzyć się właśnie z podwodnymi eskapadami, kilka słów poniżej.
- Karaibskie wody mają bardzo duży stopień przejrzystości. Oznacza to dwie rzeczy: po pierwsze - można podziwiać podwodny świat już z pokładu jachtu lub katamaranu, co będzie świetną atrakcją podczas karaibskiego rejsu; po drugie – podczas nurkowania lub snorkelingu doskonale będziemy mogli przyjrzeć się morskim odmętom, rafom i egzotycznym rybom oraz zwierzętom morskim.
- Rafy koralowe na Morzu Karaibskim należą do jednych z najpiękniejszych i najbardziej efektownych na świecie. Rozciągają się na ogromnych obszarach i stanowią duży procent wszystkich raf świata. Jednocześnie, te wspaniałe, kolorowe gąbki są zagrożone wyginięciem z powodu zarazy, która dotknęła jeżowce, zmniejszenia populacji ryb, zanieczyszczenia i zmian klimatycznych. Tym bardziej warto zainteresować się koralowcami i na właśnie oczy zobaczyć te nietypowe zwierzęta i ich fantastyczne wytwory.
- Jeżeli już mowa o rafach koralowych, warto zwrócić uwagę na bujnie rozwijające się, podwodne życie Karaibów w ogóle. Znajdują się tu endemiczne gatunki ryb i zwierząt morskich, które nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Czeka nas wielka mieszanka kolorów i kształtów. Bez trudu można natrafić na żółwie, płaszczki, homary, czy koniki morskie.
- Karaiby to rejon niegdyś wielkich, kolonialnych potyczek oraz wulkanicznych katastrof. Co to oznacza dzisiaj dla nurka? Mnóstwo wraków do zwiedzania. Odnajdziemy zarówno wielowiekowe, porośnięte gąbką i morską roślinnością, jak i młodsze okazy muzealne. Wiele lat trwało poszukiwanie słynnego wraku „Santa Maria”, czyli statku, który uczestniczył w wielkiej wyprawie Kolumba zakończonej odkryciem Ameryki. Dużo młodsze, bo 100-letnie wraki, znajdują się u wybrzeży wyspy Martyniki tam, gdzie w 1902 roku wybuchł wulkan i spowodował tym samym tragiczny w skutkach kataklizm. Miejsce to jest popularne wśród nurków, którzy mogą zwiedzać kilkanaście wraków.
- Karaiby mają świetną infrastrukturę, jeżeli mamy na myśli sporty wodne. Wypożyczalnie sprzętu są wszędzie tam, gdzie powinny być, czyli w miejscach, które mają najlepsze warunki do uprawiania aktywności na wodzie. Nie inaczej jest z nurkowaniem. Bez trudu powinniśmy odnaleźć odpowiednie centra nurkowe i szkoły, w których prowadzone są lekcje i organizowane wyprawy dla początkujących i zaawansowanych. Warto o tego typu miejsca pytać w marinie. Polecamy szczególnie Union Island i znajdującą się na wyspie szkołę nurkowania, która organizuje wyprawy na malowniczych Tobago Cays.
Nurkowanie na Karaibach to jedna z najlepszych atrakcji w tym miejscu. Jeżeli wybieramy się na  rejs po Karaibach , ale nigdy nie nurkowaliśmy, bez trudu odnajdziemy lekcje z wykwalifikowanym instruktorem. Morze Karaibskie to idealne wody do rozpoczęcia nurkowej pasji.