Pływanie, podwodne eskapady połączone z nurkowaniem, żeglowanie i wypoczynek na lądzie. Co jeszcze można robić podczas żeglarskiego rejsu w Chorwacji, Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech? Można latać. I nie mówimy tu tylko o paralotniach, ale o nawet bardziej ekscytującej rozrywce. Potrzebna nam jest tylko łódź z silnikiem, odpowiedni sprzęt i możemy przeżywać niezapomniane emocje podczas parasalingu.
Parasailing to tak naprawdę latanie w specjalnie przystosowanej do tego rodzaju rozrywki uprzęży. Tzw. „siodełka” mogą mieć miejsca nawet dla kilku osób. Do uprzęży przymocowany jest rodzaj specjalnego materiału przypominający spadochron. W istocie nie jest to spadochron, ale coś, co nazwalibyśmy baldachimem z powodzeniem zachowuje się jak spadochron i ułatwia nam łagodne, bezpieczne lądowanie w przypadku rzadko zdarzających się sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. Jedynym ograniczeniem dla tego sportu jest pogoda. Porywisty wiatr, burza skutecznie uniemożliwiają nam start.
Dlaczego mówimy o sporcie? Parasailing cieszy się obecnie już na tyle dużym powodzeniem i zainteresowaniem, że został uznany za dyscyplinę sportową, w ramach której odbywają się nawet dedykowane zawody. Turystyczny charakter parasailingu najbardziej jednak świadczy o jego atrakcyjności. Podczas wznoszenia się nad wodą na dużej wysokości możemy poczuć się przez chwilę, jakbyśmy znajdowali się w balonie.
Podziwiamy piękne widoki z lotu ptaka. Pod sobą mamy wspaniałe morze, niewielkie sylwetki ludzi i ciągnący nas wodny pojazd. Krajobraz jest zniewalający i niezapomniany. Możemy się też czuć bezpiecznie. Doświadczony sternik i odpowiednia prędkość łodzi są gwarancją naszego dobrego samopoczucia.
W razie jakiejkolwiek niespodziewanej sytuacji wciąż jesteśmy chronieni przez mocną i stabilną konstrukcję. Większa ilość miejsc w uprzęży pozwala na wyruszenie w podniebną wyprawę wraz bliskimi lub znajomymi i doznawanie niesamowitych przeżyć wspólnie. Jeżeli zdecydujemy się już na tę niezapomniane atrakcję, warto zabrać ze sobą aparat lub kamerę i uwiecznić nasze holowanie. Tego rodzaju zdjęciami i nagraniami może się poszczycić niewiele osób.
Chociaż instruktor parasailingu, czyli osoba kierująca pojazdem lub sternik nie musi posiadać żadnych ku temu uprawnień, powinniśmy zapoznać się z podstawowym instruktażem dotyczącym tego sportu. Dobrze jest także, aby taka osoba miała odpowiednie doświadczenie w holowaniu. Na czas lotu, to na jej barkach spoczywa odpowiedzialność za lecących.
Zastosowanie się do tych uwag pozwoli uniknąć wszelkich zagrożeń i cieszyć się w nieograniczony sposób lotem. Parasailing w ogólnym postrzeganiu nie jest uważany za sport ekstremalny. W atrakcji mogą uczestniczyć dzieci, najlepiej pod kontrolą i w towarzystwie dorosłego.
Parasailing będzie prawdziwie niezapomnianą i widowiskową rozrywką dla całych rodzin, grup i pojedynczych osób. Latanie z holowaniem szczególne emocje zapewni nad wodą, ponieważ krajobraz nadmorski jest szczególnie spektakularny właśnie z lotu ptaka. Nie potrzebujemy zaawansowanych pojazdów. Wystarczy jacht z miejscem do umocowania holowania, doświadczony sternik i chęć przeżycia prawdziwej przygody w przestworzach.