Dzisiejsze jachty to prawdziwe hotele na wodzie. Nie mają nic wspólnego z rybackimi kutrami ani statkami znanymi z filmów o piratach. Obecnie główną rolę odgrywa na nich zapewnienie komfortu załodze i maksymalnej przestrzeni nawet na małej powierzchni. A jak wygląda codzienność na takiej łodzi? I co jeszcze możemy robić podczas żeglarskiego rejsu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym tekście.
Na początek, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, należy powiedzieć, że czasem nawet na jachcie trzeba trochę popracować. Ale nie jest to praca trudna, nie wymaga też wyrzeczeń ani wielkiego wysiłku. Co więcej, może stać się prawdziwą przyjemnością. Szczególnie jeżeli żeglujemy po wodach Chorwacji Adriatyk nie jest kapryśnym morzem, nie doświadczymy tu porywistych wiatrów. Jeżeli więc pomagamy skiperowi lub stajemy się na chwilę kapitanem statku, powinniśmy raczej z podekscytowaniem zabrać się do swoich zadań.
Często mówi się, Adriatyk to raj dla żeglarzy i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Poza żeglowaniem czeka nas relaksujący wypoczynek lub trochę ruchu. Jest to zależne od naszego upodobania i samopoczucia. Możemy swobodnie położyć się na deku i się poopalać, albo schronić się przed słońcem pod szpryc budą i podziwiać widoki.
Szczególnie piękne zapewnimy sobie podczas rejsu po Parku Narodowym Kornaty. Spragnieni aktywności schodzą po drabince do wody i zażywają błogiej kąpieli. Ci ze sprzętem mogą nurkować, snoorkować lub uprawiać sporty wodne, do których Adriatyk nadaje się doskonale. Zawsze można też zejść pod pokład i wypocząć w mesie, najlepiej z całą załogą.
Świetną atrakcją jest próba żeglarskich umiejętności i praca pokładowa, która zachwyci także dzieci. Żeglowanie to prawdziwa szkoła życia i szansa na nowe doświadczenie, które może sprawić, że nasi podopieczni od najmłodszych lat odkryją żeglarską pasję. Kiedy zdecydujemy się na przybicie do lądu, także nie będziemy narzekać na brak rozrywek.
Chorwacja oferuje swoim turystom bardzo wiele. Jej szczególne uwarunkowania przyrodnicze zachęcają do długich spacerów, uprawiania joggingu i jeżdżenia na rowerze. Miasta zapewniają mnogość obiektów otwartych dla zwiedzających, ale też dodatkowe rozrywki, takie jak festyny i organizowane w wielu miastach Noce Rybackie, które szczególnie powinny zainteresować żeglarzy. Warto też udać się w stronę polecanych punktów widokowych, z których panoramy zachwycą niejednego łowcę najlepszych krajobrazów. Każdy dzień podczas rejsu różni się od siebie i gwarantuje nowe przygody.
Dobrym pomysłem jest ustalenie sobie planu, żeby wypoczywać w najlepszy dla siebie sposób. Po wypłynięciu z mariny można udać się w dogodne miejsce do kąpieli, przeznaczyć czas na żeglowanie, wypoczynek i wygrzewanie się na słońcu, zacumować w porcie i spędzić resztę dnia na lądzie. Wieczorem warto wybrać się do restauracji i zasmakować w świeżych owocach morza.
Oprócz kilku stałych elementów pobytu na pokładzie jachtu i pewnych obowiązków, które nierzadko staną się przyjemnością, forma spędzania wolnego czasu na łodzi zależy od załogi i jej preferencji. Dobrze zorganizują sobie wypoczynek zarówno zwolennicy aktywności, jak i spragnieni relaksu bez obciążeń. Zawsze znajdzie się coś do zrobienia i jakieś ciekawe zadanie do wykonania, co gwarantuje, że rejs po Adriatyku będzie niekończącą się wakacyjną przygodą.